عضویت    ورود
ورود به سایت
» » بمناسبت سالروز زلزله بم و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی


بمناسبت سالروز زلزله بم و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

سیدرضا قادری- مدیرکل مدیریت بحران استان :
بمناسبت حادثه زلزله بم با بزرگای 6.6 ریشتری که در تاریخ 5 دیماه 1382 به وقوع پیوست بدین منظور این روز در تقویم سال به روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شد.
هر ساله با همکاری فرمانداریها و مشارکت دستگاههای اجرایی سطح استان دوره های آموزشی ، سمینار ، مانور و برنامه های آموزشی برگزار می گردید که در امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت ها و اجرای پروتکل ستاد مقابله با کرونا برنامه ها به صورت مجازی انجام می گردد.
از انجاییکه بیش از 7500 مورد زلزله در سطح کشور و همچنین بیش از 100 مورد زلزله در سطح استان به وقوع پیوسته است که می توان به زلزله های 5.1 ریشتری در شهریورماه سال جاری در رامیان ، 5.2 ریشتری مهرماه در مراوه تپه و زلزله 4.8 ریشتری در مراوه تپه در آذرماه اشاره کرد. لذا با توجه به واقع شدن استان گلستان بر روی گسل خزر جزو استانهای حادثه خیز در زمینه زمین لغرش و زلزله می باشیم و به همین منظور لازم است اقدامات لازم در جهت ارتقاء ظرفیت های آمادگی در برابر حوادث طبیعی به ویژه زلزله انجام دهیم که این امر نیازمند اجرای اقدامات پیشگیرانه از جمله مقاوم سازی سازه ای از لحاظ فنی و مقاوم سازی غیره سازه ای ساختمان به مانند فیکس نمودن لوازم و اقلام داخل محیط ساختمان که احتمال افتادن و پرتاب و آسیب رساندن به افراد داخل ساختمان را دارد ،انجام داد.
یکی از موارد دیگر در این زمینه انجام آموزش های تخصصی و مقدماتی جهت افراد جامعه برای مقابله با حوادث طبیعی در زمان بحران و انجام رفتار مناسب در مواجهه با خطرات احتمالی می باشد که منجر به کاهش آسیب و صدمات جانی خواهد گردید.
به هر حال یادآوری این مناسبتها باعث یادآوری و استمرار برنامه های آموزشی و برنامه ریزی در جهت ارتقاء سطح آمادگی و ایجاد ظرفیت های آگاهی سازی های عمومی در جوامع محلی خواهد گردید که تمام این موارد منجر به رفتار مناسب در جهت مقابله با حوادث طبیعی خواهد شد.

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : dashtizadeh
  • بازدید : 25
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 764

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : ده بعلاوه دوازده ؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*

حدیث روز

امام علی(ع) می فرماید : بپرهیز از این که خود را برای دیگران بیارایی و با انجام گناه به جنگ با خدا برخیزی

آرشیو

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 102
بازدید دیروز: 75
بازدید ماه:6183
بازدید سال:114335
بازدید کل:8511139