عضویت    ورود
ورود به سایت
» » گزارش آخرین وضعیت آتش سوزی از دیدگاه رسانه ها


گزارش آخرین وضعیت آتش سوزی از دیدگاه رسانه ها

 

سید رضا قادری مدیرکل مدیریت بحران:

 باید از اصحاب رسانه ، مطبوعات ، خبرنگاران ، عکاسان خبرنگار ، فضای مجازی و صدا و سیما که ضمن حضور در منطقه ، پوشش خبری مناسب و اطلاع رسانی صحیح در جهت کمک به مهار و اطفای حریق داشتند تقدیر و تشکر داشته باشم . بویژه از آقای خاندوز و همراه ایشان که شبی را هم در ارتفاعات حریق ماندند و با تصاویر ،  مصاحبه ها و خبرهای واقعی پوشش خبری خوبی داشتند تقدیر ویژه داشته باشم . 

 

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، عصر امروز عصر با حضور استاندار گلستان، محمد حمیدی فرماندار گرگان، سیدرضا قادری مدیرکل مدیریت بحران استان، ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان و کنعانی مدیر کل محیط زیست استان جلسه بررسی آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل‌های توسکستان در طرح «جنگلداری گرمابدشت« برگزار شد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در این جلسه با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های توسکستان، گفت: آتش‌سوزی در جنگل‌های توسکستان در برخی نقاط مهار شده و نیروهای جنگلبان شبانه‌روزی در حال تلاش هستند اما شرایط سخت منطقه و صعب‌العبور بودن منطقه و نوع پوشش کف جنگل  شرایط را برای مهار و اطفاء حریق سخت کرده است.

* تماس تلفنی استاندار گلستان با سراکیپ‌های حاضر در منطقه‌ توسکستان برای پیگیری آخرین امکانات مورد نیاز
ابوطالب قزلسفلو با اشاره به اینکه دو بار موفق به اطفا شدیم اما آتش مجددا شعله‌ور شد.، اظهار کرد: آتشی که مجددا فعال می‌شود پیشروی آنچنانی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: نیروی امدادی شامل نیروهای منابع‌طبیعی، جهادی، هلال احمر، بسیج مردمی، کوهنوردی و ... مشغول اطفاء حریق هستند و الحمدالله مشکل نیروی انسانی برای عملیات اطفای حریق نداریم.
هادی حق‌شناس استاندار گلستان نیز بعد از شنیدن گزارش مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به صورت تلفنی با تمام سراکیپ‌های حاضر در منطقه توسکستان صحبت کردند و آخرین وضعیت حریق و امکانات مورد نیاز در هر منطقه را پیگیر شدند و دستورا لازم را ابلاغ کردند.

گفتنی است افزایش دمای گرگان چند روز اخیر به حدود ۳۵ درجه سانتیگراد و حضور گردشگران در مناطق جنگلی از دلایل احتمالی آتش‌سوزی است.

اراضی زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

12 سورتی پرواز در یک روز برای اطفای حریق در توسکستان/ درختان سبز به ندرت سوخته‌اند

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: تا ظهر امروز 12 سورتی پرواز از سوی دو بالگرد حاضر در منطقه آتش‌سوزی توسکستان انجام گرفت که هشت سورتی پرواز به منظور عملیاتی اطفای حریق و آبپاشی و چهار سورتی پرواز برای انتقال نیرو امدادی و تجهیزات صورت گرفت.

12 سورتی پرواز در یک روز برای اطفای حریق در توسکستان/ درختان سبز به ندرت سوخته‌اند

سیدرضا قادری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: از صبح امروز جمعه با حضور دکتر هادی حق‌شناس استاندار گلستان، محمد حمیدی فرماندار گرگان، ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کنعانی مدیرکل محیط زیست استان، یگان حفاظت منابع طبیعی استان و امدادی هلال احمر جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان برای موضوع اطفا در منطقه حریق تشکیل شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه هر یک از مدیران آخرین گزارش و وضعیت حوزه ماموریتی خود و نقطه‌نظرات برای تسریع در عملیات اطفای حریق ارائه کردند و هماهنگی و برنامه‌ریزی برای مدیریت بهتر حادثه و تکلیف دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران استان و شهرستان گرگان از سوی استاندار مورد تاکید قرار گرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به شرایط جوی و مه‌آلود بودن صبح در منطقه توسکستان گفت: در صورت مهیا بودن شرایط جوی عملیات پروازی انجام خواهد شد، نیروهای اعزامی منابع طبیعی، محیط زیست، هلال احمر و یگان امدادی حفاظت از منابع طبیعی و نیروهای باتجربه محلی در منطقه دچار آتش با تمام توان در حال مهار و اطفا هستند.
قادری خاطرنشان کرد: نکته قابل اهمیت و توجه این است که بیشتر آتش‌سوزی و سوختنی‌ها، برگ‌های خشک، بوته‌های منزول که حالت رزین دارند و درختان سرپا خشک و افتاده است و الحمدالله درختان سرپا سبز به ندرت سوخته‌اند.

گفتنی است افزایش دمای گرگان چند روز اخیر به حدود ۳۵ درجه سانتیگراد و حضور گردشگران در مناطق جنگلی از دلایل احتمالی آتش‌سوزی است.

اراضی زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

 

وزش باد و سقوط کنده درختان در حال سوختن به سمت مناطق پایین دست جنگل‌های شیب‌دار توسکستان در اواخر وقت چهارشنبه و بامداد امروز پنجشنبه سرعت گسترش حریق در مناطق جنگلی شرق گلستان را بیشتر کرد. وزش باد و سقوط کنده درختان در حال سوختن به سمت مناطق پایین دست جنگل‌های شیب‌دار توسکستان در اواخر وقت چهارشنبه و بامداد امروز پنجشنبه سرعت گسترش حریق در مناطق جنگلی شرق گلستان را بیشتر کرد. سخت گذر بودن برخی مناطق امکان خاموش کردن آتش در این مناطق را دشوار و احتمال از بین رفتن بخش های دیگری از جنگل هیرکانی را بیشتر کرده است.
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزش باد و سقوط کنده درختان در حال سوختن به سمت مناطق پایین دست جنگل‌های شیب‌دار توسکستان در اواخر وقت چهارشنبه و بامداد امروز پنجشنبه سرعت گسترش حریق در مناطق جنگلی شرق گلستان را بیشتر کرد.

به گزارش ایرنا، از نخستین ساعات شامگاه دیشب چهارشنبه با وزش باد و سقوط تنه های نیم سوز به سمت اعماق دره در نواحی "پی‌قلعه" و "تخته کچه" گستره حریق در حال بیشتر شدن است.

 

دشواری در دسترسی به محل وقوع آتش، کار اعزام نیرو و تجهیزات را مشکل کرده و همین عامل از دلایل طولانی شدن روند خاموش کردن آتش به شمار می رود.

 

به دلیل سخت گذر بودن و وجود صخره‌های متعدد، امکان تردد خودرو در مناطق دچار حریق وجود ندارد و نیازهای غذایی و آب نیروهای عملیاتی توسط کوهنوردان حرفه ای منتقل می شود.

 

سید ابولفضل موسوی از علاقه‌مندان منابع طبیعی شهر جلین که از نخستین ساعات وقوع حریق در روز یکشنبه تاکنون در جنگل توسکستان حضور دارد معتقد است که یکی از دلایل طولانی شدن عملیات خاموش کردن آتش این عرصه، کمبود تجهیزاتی مانند بیل، شن کش و چنگه است.

 

وی گفت: در این گونه عملیات ها که دسترسی به برخی مناطق به شناخت بالا از محیط احتیاج دارد باید از نیروهای بومی و محلی منطقه استفاده شود تا سرعت انتقال تجهیزات تا حد ممکن افزایش یابد.

 

وزش باد و سقوط کنده درختان در حال سوختن به سمت مناطق پایین دست جنگل‌های شیب‌دار توسکستان در اواخر وقت چهارشنبه و بامداد امروز پنجشنبه سرعت گسترش حریق در مناطق جنگلی شرق گلستان را بیشتر کرد.

لکه‌های پراکنده آتش در دامنه های شرقی دهنه توسکستان توسط رهگذران عبوری بدون چشم مسلح قابل مشاهده است.

سخت گذر بودن برخی مناطق امکان خاموش کردن آتش در این مناطق را دشوار و احتمال از بین رفتن بخش های دیگری از جنگل هیرکانی را بیشتر کرده است.

 

با وجود حضور چند بالگرد برای اعزام نیرو، شرایط جوی نامناسب موجب تاخیر در اجرای عملیات ها و لغو چند پرواز شد.

 

 

چندین گروه امدادی محیط زیست و منابع طبیعی با پیمودن مسیر چند ساعته خود را به منطقه محل وقوع آتش رسانده و در حال کمک به دیگر نیروهای حاضر در مناطقه برای خاموش کردن آتش هستند.

 

مدیرکل منابع طبیعی گلستان گفت که عمده مهار آتش در این منطقه سخت گذر بوسیله بالگرد آب پاش صورت می گیرد و روز گذشته بیش از ۱۵ نوبت آبگیری از سد" نومل" برای مهار آتش انجام شد.

 

ابوطالب قزلسفلو افزود: علاوه بر استفاده از بالگرد، حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای عملیاتی، امدادی و مردمی در منطقه مستقر بوده و در خاموش کردن آتش مشارکت دارند.

 

صبح دیروز چهارشنبه گسترش دامنه آتش جنگل توسکستان گرگان به محدوده گنج‌دره و چکل‌دوک رسیده و علاوه بر نابودی قبرستان قدیمی و گبری، درختان کمیاب و در خطر انقراض سرخدار این منطقه را در معرض نابودی قرار داده بود.

 

آتش سوزی در جنگل توسکستان گرگان از شامگاه یکشنبه ۱۱ آبان آغاز شده و با وجود تلاش نیروهای امدادی و مردمی و استفاده از بالگرد اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

 

در این مدت بخشی از مناطق جنگلی مازوآروم، پنبول‌چال، چکل‌دوک و گنج‌دره در آتش سوخت.

 

صخره ای بودن این محدوده جنگلی و دشواری در دسترسی به آن، یکی از عوامل طولانی شدن روند خاموشی این بخش از جنگل هیرکانی است.

 

جنگل‌های هیرکانی با مساحت ۲ میلیون و ۱۲۵ هزار هکتار که برخی دانشمندان قدمت آن را ۴۰ میلیون سال برآورد کرده اند؛ نمادی از فسیل‌های زنده‌ای محسوب می‌شود که از این عرصه‌های جنگلی منحصر به فرد واقع در ساحل جنوبی خزر، سهم استان مازندران ۵۳ درصد، گیلان ۲۶ درصد و گلستان ۲۱ درصد است.

 

این جنگل‌های با ارزش در شمال ایران از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول ۸۰۰ کیلومتر و با عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر گسترده است.

 

۶۰ کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران آغاز شده و تا روستای گلیداغ شهرستان مراوه‌تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان ادامه دارد.

 

چند روز قبل مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به تجهیز عرصه‌های طبیعی این استان به ۲ خودرو آتش‌نشانی جدید گفته بود که جزو استان‌های پرخطر در احتمال وقوع آتش در جنگل و مرتع هستیم.

 

افزایش دمای گرگان چند روز اخیر به حدود ۳۵ درجه و حضور گردشگران در مناطق جنگلی از دلایل احتمالی آتش سوزی جنگل توسکستان است.

 

زمین‌های زیرپوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار است که ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار آن جنگل، ۸۶۲ هزار و ۸۲۵ هکتار مرتع، حدود ۲۰ هزار هکتار ساحل و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار زمین‌های مستحدث و موات است.

 

استاندار گلستان: تلاش ما تسریع در مهار آتش سوزی توسکستان است

استاندار گلستان: تلاش ما تسریع در مهار آتش سوزی توسکستان است

ایسنا/گلستان استاندار گلستان با تاکید بر اینکه تلاش ما تسریع در مهار آتش‌سوزی توسکستان است، گفت: طی دیروز و امروز بیش از ۲۰۰ نیرو به منطقه اعزام شده است.

هادی حق‌شناس امروز جمعه ۱۶ آبان در بازدید از منطقه آتش‌سوزی در توسکستان، اظهار کرد: هنوز برآورد دقیقی از خسارات و وسعت آتش‌سوزی با توجه به وجود مه و دود غلیظ وجود ندارد اما دامنه آتش‌سوزی تحت کنترل است.

وی بیان کرد: امروز ۶ پرواز بالگرد اطفاء حریق برای انتقال آب از سد نومل و ۳ پرواز برای انتقال نیرو به منطقه توسکستان انجام شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از استانداری گلستان، حق‌شناس گفت: امروز ششمین روز است که جنگل‌های منحصربه‌فرد منطقه توسکستان دچار حریق شده است و نیروهای امدادی با تلاش شبانه‌روزی در مسیر اطفا حریق فعالیت می‌کنند اما متأسفانه منطقه‌ای که دچار حریق شده، صعب‌العبور است.

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : dashtizadeh
  • بازدید : 72
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 749

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : پنج بعلاوه شـش؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*

حدیث روز

امام باقر (ع) می فرماید : بالاترين عبادت، عفّت شكم و شهوت است.

آرشیو

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 119
بازدید دیروز: 75
بازدید ماه:6200
بازدید سال:114352
بازدید کل:8511156