عضویت    ورود
ورود به سایت
» » حضور آگاهانه مردم در مدیریت بحران باید تقویت شود

سرپرست مدیریت بحران گلستان

حضور آگاهانه مردم در مدیریت بحران باید تقویت شود

مجتبی جمالی در نشست با دستگاه‌های عملیاتی و امدادی استان گلستان اظهار کرد: اجرای چنین برنامه‌ای نیازمند اعتقاد به اهمیت نقش مردم در حوادثی است که امکان دارد، جامعه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها باید با برنامه‌های دقیق و حساب شده مردم را برای مشارکت و حرکت‌های جامعه‌محور تشویق کنند و نگاه آنان را به سمت مشارکت فعالانه سوق دهند.

جمالی با اشاره به آسیب‌های بی‌توجهی به نقش جامعه‌محور در حوادث طبیعی و انسان‌ساخت بزرگ تصریح کرد: تداوم چنین شرایطی موجب می‌شود مردم در حوادث منفعل شده و مسئولیت اجتماعی از آنان سلب شود.

 

*مردم از آموزش کافی برای مواجهه با حوادث برخوردار نیستند/ نقش دولت نافی نقش مردم نیست

وی ادامه داد: حوادث طبیعی چند سال اخیر و حتی گذشته نشان داده، چنانچه مردم از آموزش مناسبی برخوردار باشند ممکن است، علاوه بر نجات بسیاری از حادثه‌دیدگان در ساعات اولیه، شرایط اضطراری به وضعیت بحرانی امتداد پیدا نکند.


سرپرست مدیریت بحران استان گلستان خاطرنشان کرد: نقش مردم نافی نقش دولت نیست و نقش دولت نیز هرگز نافی نقش و اثرگذاری مردم نیست، بلکه به نوعی این دو مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند در کنار یکدیگر توانمندی و کارآیی دو فرآیند آمادگی و مقابله را افزایش دهند.

 

جمالی ادامه داد: در حوادث بزرگی همچون زلزله، اولین افراد در محل حادثه خود مردم هستند و چنانچه آنان از آموزش کافی برخوردار نباشند، ممکن است در نجات بخشیدن دیگران حتی اثرات سویی را بر جامعه آسیب‌دیده تحمیل کنند.

 

وی یادآور شد: این که در حوادث بزرگی همچون زلزله انتظار داشته باشیم که نیروهای امدادی و خدماتی همچون هلال احمر، فوریت‌های پزشکی و یا آتش‌نشانی در همان ساعات اولیه حاضر باشند و مشکلات را مرتفع سازند  نگرش صحیحی نیست.

 

جمالی متذکر شد: باید از توان و مشارکت مردم بهره برد و زمانی این کمک کارآمد است که هدایت شده و مبتنی بر روش‌های درست باشد و چنانچه این‌گونه نباشد، آسیب‌ها را دوچندان می‌سازد.

 

وی متذکر شد: همیشه حادثه‌ها به ما آسیب نمی‌زند، بلکه علاوه بر شدت حادثه،عکس‌العمل‌ها در برابر این حوادث است که آسیب‌ها را مضاعف می‌سازد و برای تصحیح چنین شرایطی باید علاوه بر توجه دستگاه‌های امدادی و عملیاتی به آموزش جامعه محور باید از نقش رسانه‌ها نیز سود برد.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : admin3
  • بازدید : 82
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 468

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : دو منهای یـک؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*

حدیث روز

پیامبر اکرم (ص) می فرماید : نماز نور چشم مومن است.

آرشیو

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 11
بازدید دیروز: 27
بازدید ماه:2432
بازدید سال:106263
بازدید کل:8357481