عضویت    ورود
ورود به سایت
» » تدوام برخورد با ساخت‎وساز غیرمجاز در توشن

گزارش خبری، تحلیلی

تدوام برخورد با ساخت‎وساز غیرمجاز در توشن

تدوام برخورد با ساخت‎وساز غیرمجاز در توشن

روستای «توشن» دوباره شاهد ورود بولدوزرها برای تخریب بناهایی بود که به شکل غیرقانونی در این روستای ییلاقی حومه گرگان احداث شده‎اند.

  هفته گذشته قلع بناهای غیرمجاز در این منطقه کلید خورد و حدود شش بنای غیرمجاز طعم تلخ تخریب را چشیدند که با توجه به ساختمان‎های غیرمجاز باقی مانده، امروز دوباره تخریب در این منطقه شروع شد.

روستاهای اطراف گرگان به ویژه روستاهایی که در جنوب این شهر قرار گرفته‎اند، به دلیل نزدیکی با طبیعت و جنگل از زیبایی خاصی برخوردار هستند و در عین حال ریه‎های شهر نیز محسوب می‎شوند.

از بین این روستاها، «توشن»، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان، که در دهستان انجیرآب قرار داشته و براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۷۹۸ نفر معادل ۲۰۹ خانوار بوده ‌است.

این روستا به دلیل نزدیکی به شهر گرگان، از 10 سال گذشته مورد توجه اهالی متمکن گرگان قرار گرفته و بسیاری با خرید زمین و ساخت ویلا به درآمد اهالی این روستای کوچک و زیبا رونق داده‎اند.

 کشاورزی شغل دیرینه اهالی این روستا است که با توجه به اقبال شهرنشین‎ها برای سکونت در روستا و افزایش قیمت اراضی، بسیاری از آنان عطای کشاورزی را به لقایش بخشیده‎اند و زمین‎های خود را به تازه‎واردان شهری فروخته‎اند.

برخورد با ساخت وساز غیر مجاز نباید متوقف شود

حضور نیروی انتظامی در منطقه مانع از تجمع افراد محلی برای تماشای اتفاقاتی است که در حال رخ دادن است، اما این اتفاق قانونی با حضور دادستان و  مدیران دستگاه‎های عملیاتی استانی در حال انجام است.

انتشار خبر برخورد با ساخت‎وساز غیرمجاز در گلستان، پیامدهای مثبتی در میان شهروندان گرگانی ایجاد کرد، آنان از چنین حرکت قانونی استقبال کرده و خواستار تداوم آن شدند.

یکی از شهروندان گرگانی گفت: حرکتی که در روستای توشن شروع شده نباید متوقف شود، چرا که مردم از دولت انتظار دارند که مانع از تغییر بافت روستاها به بافت شهری شود.

حسن قلیچ‎لی اظهار کرد: آن‎چه در زیارت اتفاق افتاد، محصول بی‎توجهی در موضوع نظارت جدی بر ساخت وساز بود و نباد گذشات این اتقاق در توشن یا دیگر روستاهیا همجوار گرگان تکرار شود.

وی ادامه داد: شهر گرگان به اندازه کافی دچار آلودگی و مشکلات زیست محیطی هست، حالا این‎که بخواهیم معادن اکسیژن خودمان که همین روستاها و جنگل‎ها هستند را نابود کنیم، جای سوال بسیار دارد.

معادن اکسیژن اطراف گرگان نباید نابود شود

 یک شهروند دیگر گرگانی با حمایت از اقدام استانداری گلستان برای برخورد با متخلفان ساخت وساز غیر مجاز اذعان کرد:  اگر چه اجرای این کار بزرگ ممکن است برای دولت تبعاتی هم داشته باشد اما مردم به این نکته واقف هستند که این حرکت یک حرکت عمومی و عم‎المنفعه است.

محمد سالکی یادآور شد: گرگان طی این چند سال شریاط ناهنجاری را در حوزه ساخت وساز تجربه کرده از حوالی صیاد گرفته تا زیارت و توشن، و هضم  این همه تخلف پیش چشمان مجریان قانون برای همه ما سخت وباورنکردنی است. 

وی اضافه کرد: امیدوارم این برخورد و تداوم آن پایانی قاطع بر ساخت وساز غیر قانونی در استان باشد اگر چه می‎دانم کار بسیار دشواری است. 

سالکی خاطرنشان کرد: در این کار، نباید با کسی مماشات کرد، کوچک‎ترین لغزش برابر متخلفان، برایشان  حق ایجاد می‎کند، هرچند اخبار نشان از برخورد قاطع و جدی مسئولان امر دارد .

  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با تاکید بر تداوم اجرای قانون با ساخت وسازهای غیر مجاز در روستای «توشن »گفت: در این رویکرد قانونی به دنبال آن هستیم که نگذاریم، دامنه تخلفات ساخت‎وساز«زیارت» به دیگر مناطق گرگان گسترش یابد.

رضا مروتی  اظهار کرد: روستای «زیارت» الگویی بدیهی از تخلف و بی‎توجهی به قانون در امر ساخت‎وساز این استان است که باید از آنچه در این منطقه افتاد، درس گرفت و نگذاشت مناطقی چون «توشن» سرنوشتی همچون این روستا پیدا کند.

 آزادسازی 20 هکتار زمین زراعی در روستای «توشن»

وی با اشاره به تداوم تخریب ساخت‎وساز غیرمجاز در روستای «توشن» گرگان اضافه کرد: از صبح دیروز تا عصر، بیش از 70 مورد حصار بتونی غیرمجاز تخریب و 10 مورد بنای غیرمجاز نیز قلع شده است.  

وی تصریح کرد: در عملیات دیروز، حدود 20 هکتار از عرصه‎های کشاورزی این روستای واقع در جنوب گرگان  آزادسازی شده است.

قائم مقام شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با تاکید بر اجرای قانون به عنوان بهترین مسیر پیشبرد امور اذعان کرد:  در اجرای قانون با هیچ‎کس تعارف نداریم و هزینه‎هایش را هم پذیرفته‎ایم. 

 برای فرهنگسازی باید هزینه داد

مروتی یادآور شد: در مورد ساخت‎وساز غیرمجاز اساس کار، حفظ محیط زیست و مجاری تنفس شهر بزرگی همچون گرگان است که البته باید هم‎زمان با برخورد با متخلفان، کارهای فرهنگی و رسانه‎ای  انجام داد تا مردم اهمیت موضوع را درک کنند.

وی ادامه داد: به هیچ وجه راضی نیستیم که در این برخوردها، منابع ملی و سرزمینی از بین برود، اما چاره‎ای نیست و مردم باید درک کنند، منابع طبیعی یک نیاز زیستی و حیاتی است و امانتی است که برای حفظ آن باید هزینه داد، حالا ممکن است هزینه آن تخریب بنا یا چنین خسارت‎هایی باشد.

«شصت کلاته» مقصد بعدی برخورد با ساختوساز غیرمجاز

مروتی با اشاره با تاکید بر تداوم برخورد با ساخت‎وسازهای غیرمجاز در استان بیان کرد: در فضایی که اکنون قرار گرفته‎ایم تلاش می‎کنیم بر آنچه به جامعه قول داده‎ایم، استوار باشیم تا سرزمین، محیط زیست، هویت و فرهنگ روستاها دستخوش تغییر و آشفتگی نشود.

وی خاطرنشان کرد: 49 درصد جمعیت استان، جمعیت روستایی است و  حضور شهرنشین ها دراین مکان نه به عنوان تولید کننده بلکه مصرف‎گرا، ساختار فرهنگی منطقه را تحت‎تاثیر خود قرار می‎دهد و با وارد کردن خرده‎فرهنگ‎های نامانوس و نامتجانس  کاری می‎کند که روستاییان دچار دوگانگی هویت شوند.               

این مسئول گلستانی با اشاره به گسترش دامنه برخورد قانونی با متخلفان غیرمجاز در مناطق اطراف گرگان افزود: منطقه بعدی «شصت کلاته» از دیگر مناطق حاشیه ای گرگان است که همچون توشن  طعم برخورد با تخلف غیر قانونی در ساخت وساز را خواهند چشید.

متخلفان به قوه قضاییه معرفی می‎شوند

مروتی تصریح کرد: همچنان که پیش از این گفتم، مبنای کار ما قانون است و سرنوشت زیارت را در موضوع ساخت وساز غیرمجاز، همچون «توشن» و دیگر عرصه‎های تحت تخلف،  قانون و رفتار قانونی تعیین می‎کند.

وی با تاکید بر برخورد با دستگاه‎های اجرایی و افراد حقوقی دخیل در تخلفات ساخت‎وساز غیرمجاز بی‎توجه به جایگاهی که دارند، متذکر شد: این افراد و دستگاه‎های متخلف شناسایی و به قوه قضائیه معرفی خواهند شد.

مروتی ادامه داد: باید توجه داشت که همه باید از عرصه‎هایمان دفاع کنیم و هر دستگاهی نیز موظف است طبق قانون کار خودش را بکند.

مدرک ارایه نکنند ساختمان رفاهی میراث قلع بنا می‎شود

وی در مورد سرنوشت ساختمان رفاهی میراث فرهنگی استان تاکید کرد: به دستگاه استانی میراث فرهنگی وگردشگری، وقت داده‎ایم تا مدارک قانونی خود را مبنی بر اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح ارائه کند، اما تاکنون مدرکی ارایه نشده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان خاطرنشان کرد: چنانچه این دستگاه مدرکی را راس زمان مقرر ارائه نکند، طبق قانون سرنوشت یگر بناهای غیرمجاز در انتظار این ساختمان خواهند بود.

مروتی در پایان با تشکر از دادستان و دستگاههای عملیاتی به ویژه نیروی انتظامی استان اذعان کرد: امیدواریم با اجرای درست قانون و نظارت موثر در زمینه پیشگیری از تخلفات در حوزه ساخت وساز، شاهد تخریب هیچ بنایی در استان نباشیم. 


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : حسینی
  • بازدید : 1961
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 135

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : دو منهای یـک؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*

حدیث روز

امام رضا (ع) می فرماید : دوست هركس عقل او و دشمنش جهل اوست.

آرشیو

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 168
بازدید دیروز: 212
بازدید ماه:8669
بازدید سال:15223
بازدید کل:8539164