عضویت    ورود
ورود به سایت
» » آسيب پذيري زنان در سوانح طبيعي


آسيب پذيري زنان در سوانح طبيعي

آسيب پذيري زنان در سوانح طبيعي

فاجعه از آن جهت یک پدیده اجتماعی است که نه تنها خود نتیجه آسیب‌پذیری‌های اجتماعی است بلکه باعث آسیب‌پذیری‌های دیگری نیز در اجتماعات محلی می‌شود. بدین جهت، بررسی اجتماعات محلی فاجعه­زده حداقل از دیدگاه اجتماعی، در حقیقت شناخت دقیق آسیب‌پذیری‌های اجتماعی است.

از همین رو، زلزله، گروه‌های آسیب‌پذیر جدیدی را به وجود آورده و در عین حال به برخی از آسیب­پذیری­ها در جامعه دامن می­زند. سالمندان، کودکان و زنان، آسیب‌پذیرترین گروه­های جامعه هستند و فجایع همواره آسیب‌پذیری آنان را تشدید می‌کند. بافت اجتماعی و فرهنگی و تاریخی و سطح توسعه اقتصادی که پیش از زلزله نیز لزوماً نیازهای این گروه‌ها را به بهترین شکل برآورده نمی‌ساخته است؛ مشکلات زنان، کودکان و سالمندان را پس از زلزله به­طور عجیبی افزایش می­دهد.

بنابراین، جنسیت در آسیب‌پذیری پس از واقعه نقش مهمی دارد. زنان بیش از مردان در معرض آسیب‌های مختلف قرار می‌گیرند. ناامنی، بی‌سرپرستی، مشکلات بهداشتی، فقدان منابع مالی و بی‌خانمانی، مخاطرات بیش­تری برای زنان تا مردان به همراه دارد. حتی در خانواده‌هایی که کم و بیش سالم مانده‌اند، حجم کار زنان پس از بحران را افزایش می‌یابد و شرایط کارخانگی بسیار سخت‌تر از قبل می‌شود. در اینجا نیز ساختارها، آسیب­پذیری­ها و تفاوت‌های موجود در جامعه قبل از زلزله، پس از بحران، تقویت و تشدید می‌شود.

تشدید آسیب‌پذیری و متأسفانه آسیب­پذیری­های اجتماعی همواره از عواقب فجایع در اجتماعات محلی بوده‌اند. یکی از چالش‌های اصلی در دوران پس از زلزله برای جامعه فاجعه­زده نه تنها فراهم­کردن شرایطی است که آسیب‌پذیری‌های اجتماعی تشدید نشوند، بلکه آسیب‌پذیری‌های گذشته نیز از میان برداشته شوند. فرصتی که بعد از هر فاجعه برای بهبود جامعه به دست می­آید.

بسیاری از کودکان به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌های اجتماعی با از دست دادن پدر، مادر و یا هر دوی آن­ها، دوستان و همبازی‌های خود و در نهایت تضعیف نهاد گرم خانه و خانواده که پیش­شرط رشد سالم آن­ها می‌باشد، آسیب‌پذیرتر شدند. فقدان محیط خانواده و مدرسه، ضربات روانی شدیدی به کودکان وارد کرد که مطمئناً تا سالها اثرات عمیق روانی خود را برجای خواهد گذاشت. در عین حال کودکانی که به خاطر فقدانِ پدر و مادر مجبور به اقامت با اقوام شدند، آینده‌ای نه چندان روشن در انتظارشان است. در اثر زلزله نه تنها بسیاری از کودکان از شرایط بهداشتی، آموزشی و پرورشی محروم ماندند، بلکه کودکان بسیاری برای همیشه از داشتن چنین شرایطی محروم گشتند و در نتیجه گروهای آسیب‌پذیر جدیدی به وجود آمده ‌است.

انواع آسیب­پذیری زنان در سوانح طبیعی

ابعاد متفاوت آسیب­پذیری زنان، که هر یک ریشه در عوامل مختلفی دارند، مقوله دیگری است که در بحث از آسیب­پذیری زنان می­توان به آن پرداخت. در این رابطه، آسیب­پذیری زنان از منظر صاحب­نظران مختلف، اقسام گوناگونی دارد. به عنوان نمونه، آیسان معتقد است که آسیب­پذیری افراد در سوانح طبیعی در هشت حوزه اتفاق می­افتد که از بین آن­ها، هفت حوزه در مورد زنان مصداق دارد.


بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید .
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
  • نویسنده : admin
  • بازدید : 2105
  • نظرات : 0
  • کد خبر : 21

نظرات این مطلب :


نام شما
ایمیل شما


سوال : دو منهای یـک؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ :*

حدیث روز

امام حسین (ع) می فرماید : به درستي كه من مرگ را جز سعادت نمي بينم و زندگي با ستمكاران را جز محنت نمي دانم.

آرشیو

پیوندها

آمار

آمار بازدید
بازدید امروز: 198
بازدید دیروز: 1543
بازدید ماه:2199
بازدید سال:11028
بازدید کل:8650894